از چه زمانی شیشه در معماری بالکن به کار رفت؟

شیشه بالکن

در طول قرن ها، بالکن ها نقش مهمی به عنوان یکی از ویژگی های معماری و در عین حال کاربردی بر روی ساختمان ها در سراسر جهان ایفا کرده اند.

برای درک کامل بالکن و هدف آن، ابتدا باید آن را تعریف کنیم. بالکن برگرفته از کلمه ایتالیایی بالکنه به معنی داربست است.

بالکن سکویی است که از دیوار ساختمان بیرون می ‌آید و توسط ستون‌ها، براکت‌ها یا کنسول‌ها حمایت شده و با نرده هایی محصور می ‌شوند.

بالکن، بخشی جدایی ناپذیر از نمای ساختمان است، بنابراین طراحی آن در معماری بسیار مهم است. در طول سال ها، سبک های بالکن با انعکاس تغییرات در طراحی سازه، ساخت و ساز و مصالح ساختمانی تکامل یافته اند.

در ابتدای قرن بیستم با پیشرفت صنعت شیشه دیگر این متریال جزو استراکچر اصلی بالکن ها شد. شیشه های سکوریت سبب می شد تا بالکن های شیشه ای با یک متریال مناسب ساخته شده و ضمن رعایت نکات ایمنی گسترش همگانی یابند.

ساختارشیشه در سیستم بالکنی

شیشه به عنوان یکی از مهم ترین اجزا ساختار سیستم بالکنی محسوب می شود که می تواند بر اساس شکل و اندازه بالکن منازل و یا دفاتر شما طراحی و تولید شود.

برای مثال اگر شکل بالکن به صورت گوشه دار و یا چند ضلعی باشد می توان ابعاد و اندازه های شیشه ها را نیز بر اساس اندازه اضلاع تولید و ارتفاع آن را نیز بر اساس ارتفاع، کف تا سقف و یا کوتاهتر از سقف بنا به درخواست شما تولید نمود.

تمامی اندازه و ابعاد شیشه های سیستم بالکنی باید قبل از نصب به درستی و دقت انجام شود، زیرا شیشه های استفاده شده از جنس سکوریت در قطر های متفاوت بین 8-10 میل می باشد که به دلیل انجام فرایند سکوریت شدن بر روی شیشه خام بعد از تولید آن نباید ترک و یا برش روی آن انجام شود زیرا موجب ترک و در نهایت شکستن شیشه می گردد.

عوامل تاثیر گذار در قیمت شیشه بالکنی:

  1. استفاده از مدل های مختلف جهت پوشاندن بالکن با شیشه.
  2. استفاده از پکیج وارداتی درسان جام یا پکیج های ایرانی موجود در بازار.
  3. متراژ کار(هر چقدر متراژ کار بیشتر باشد قیمت فی هر متر مربع کمتر می شود)
  4. استفاده از طرح های سند بلاست و یا مات
  5. شیشه بالکن منحنی و ال شکل هزینه بیشتری نسبت به دهنه های صاف دارند.
  6. رنگ انتخابی شیشه ها که عمدتا بی رنگ و یا برنز می باشد ( قیمت شیشه برنز بیشتر می باشد.)