راهنمای حفاظ های شیشه ای بالکن و شکستگی


در میان گزارش های دوره ای از شکستن پانل ها، یک متخصص نحوه کاهش خطرات را توضیح می دهد

در چند سال گذشته، موارد زیادی از شکستن حفاظ های بالکن شیشه ای وجود داشته است.

همه شیشه ها می شکند، اما انواع شیشه ها کم و بیش راحت می شکنند. به عنوان مثال، نوع شیشه ای که معمولا در پنجره ها استفاده می شود، شیشه آنیل شده است که ضعیف ترین نوع شیشه است. هنگامی که شیشه آنیل شده می شکند، به تکه های تیز دراز می شکند. به عنوان مثال، اگر از چنین شیشه ای در دری استفاده شود که ممکن است دست خود را از آن عبور دهد، این می تواند موقعیت خطرناکی ایجاد کند.

شیشه را می توان از طریق فرآیندی به نام عملیات حرارتی قوی تر کرد. در این فرآیند، شیشه آنیل شده تا حدود 700 درجه سانتیگراد گرم می شود، سپس به سرعت سرد می شود یا “کوئنچ” می شود. سطوح شیشه ای با سرعت بیشتری نسبت به داخل شیشه خنک می شوند که باعث ایجاد ناحیه فشرده سازی در سطح شیشه و ناحیه کششی در داخل شیشه می شود. این باعث می شود شیشه در برابر شکستگی مقاوم تر شود.

شیشه بالکن

راهنمای حفاظ های شیشه ای بالکن و شکستگی


دو نوع شیشه عملیات حرارتی وجود دارد: حرارت تقویت شده و حرارت. استحکام شیشه های مقاوم در برابر حرارت حدود دو برابر شیشه های آنیل شده است، در حالی که شیشه های سکوریت شده چهار تا شش برابر شیشه های آنیل شده استحکام دارند. تفاوت بین شیشه های مقاوم در برابر حرارت و شیشه حرارتی در سرعت خنک شدن شیشه است. خنک شدن سریعتر شیشه سکوریت منجر به یک سطح فشاری قوی تر می شود و استحکام آن را بهبود می بخشد، اما همچنین منجر به کشش بیشتر در شیشه می شود.

در شرایطی که آسیب ناشی از شکستگی نگران کننده است، معمولاً از شیشه سکوریت استفاده می شود. به دلیل تنش های موجود در شیشه، هنگامی که شیشه سکوریت می شکند، به کریستال های ریز با لبه های نسبتا صاف تبدیل می شود که احتمال آسیب کمتری دارد. به همین دلیل و به دلیل استحکام بهتری که دارد، از شیشه سکوریت برای حفاظ بالکن استفاده می شود.

در حدود 20 سال گذشته، حفاظ های شیشه ای بالکن رایج تر شده اند. شیشه از نظر معماری جذاب است و بر خلاف حفاظ های بالکن پانل یا بالکن، امکان دید بدون مانع از بالکن را فراهم می کند. شیشه نیز نسبتاً ارزان است، برخلاف حفاظ‌های فلزی که نیاز به رنگ‌آمیزی منظم دارند، خوردگی نمی‌کند و به نگهداری کمی نیاز دارد.