سقف متحرک چیست؟

تنوع آب و هوایی در شهرها و کشورهای مختلف باعث می شود که در هر منطقه از تکنولوژی های مناسب با آن آب و هوا استفاده شود. یکی از این پرویکردهای مدرن سقف متحرک است که علاوه بر زیبایی و غنایی که ظاهر اضافه می کند به راحتی در هر اقلیمی قابل استفاده است. بسقف متحرک که یکی از انواع سقف های برقی به شمار می رود که انواع مختلفی دارد و از ملزمه های متنوع در ساخت آن استفاده می شود که اینجا ما به نوع پارچه ای می پردازیم و بر دو دسته ی ثابت و متحرک به شکل عام تقسیم می شود.

شیشه بالکن

تاریخچه ساخت سقف متحرک

شاید شما هم فکر کنید سقف های متحرک امروزی  ایده ای جدید و متفاوت است اما جالب است بدانید بر خلاف آنچه مردم راجب سقف های متحرک فکر میکنند این نوع پوشش سال هاست که در حال استفاده در شکل های متفاوت است و هر بار در چرخه تکامل شکلی جدید و زیبا تر به خود گرفته است به طوری که امروزه طرفداران خاص خود را دارد.

با نگاهی سطحی به این پوشش میبینیم که در گذشته این پوشش با نام هایی دیگری همچون سایبان مورد استفاده قرار میگرفته به طوری که مردم مصر باستان برای محافظت از خود و اجناسشان در برابر تابش شدید آفتاب هنگام کار در سر در مغازه های خود از سایبان ها استفاده می کردند ، در گذشته جنس این سایبان ها معمولا از حصیر یا پارچه کتان بود و اسکلت مربوطه به آن از الوار یا ریسمان ساخته می شد .

از اوایل قرن نوزدهم  تکامل صنعتی این پوشش شروع شد و تغیرات چشمگیری در جنس و نوع ساخت و پرداخت آن ایجاد شد و طرفداران زیادی را در حوزه های مختلف همچون کشتی های بخاری ، سازندگان آسیاب ها و بادبان ها را به  خود جلب کرد ، مراحل تکامل این سایبان تا به امروز همچنان ادامه دارد.

انواع سقف متحرک

  • استخری                پاسیو
  • پارکینگ                 کاذب
  • شیشه                   آلاچیق
  • بازشو                    پارچه
  • اتوماتیک                ….

مقایسه ویژگی های سقف متحرک پارچه ای با سقف ثابت

معرفی انواع سقف پارچه ای

تنوع آب و هوایی در شهرها و کشورهای مختلف سبب می شود. که در هر منطقه و براساس کاربرد از پوشش های مناسب با آن آب و هوا استفاده شود. دو نوع پوشش پارچه ای در ایران استفاده می شود یک مدل سقف متحرک و دیگری سقف ثابت است.

سقف متحرک پارچه ای چیست ؟ 

سقف متحرک پارچه ای متشکل از یک سیستم پوشش پارچه ای است. که بر روی یک ریل های آلومینیومی حرکت می کند. نیروی محرکه این سقف متحرک توسط یک موتور الکتریکی بوجود می اید. در سقف متحرک از دو ویژگی انعطاف و جمع شدگی پارچه و وزن بسیار کم آن استفاده می شود. برای کاهش بیشتر نیروی مورد نیاز برای حرکت سقف متحرک پارچه ای در بخش های مکانیکی ان پروفیل های الومینیومی بکار می رود.

سقف ثابت پارچه ای چیست ؟ 

سقف پارچه ای  نوع جدیدی از سازه ها هستند که در آن پوشش سقف  یک غشا چادری هست. سقف پارچه ای مقاومت خود را توسط کشش ایجاد شده در جهات محتلف تامین می شود. اساس عملکرد سقف پارچه ای بر اساس مقاومت کششی در سطح آن می باشد.